Αρχική σελίδα » Προβολή Νέων

ΝΕΟ - Γενικές Οδηγίες - Επανέναρξη Εαρινού Εξαμήνου

1. Προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων μαθημάτων για το εαρινό εξάμηνο: 26.03.20. Οι δηλώσεις θα υποβληθούν μόνο ηλεκτρονικά. Όσες και όσοι έχουν αποστείλει δήλωση μαθημάτων δίχως να λάβουν υπόψη τους τα παρακάτω, μπορούν να την υποβάλουν ξανά, ενημερώνοντας τη γραμματεία πως πρόκειται για επαναληπτική υποβολή. Όσες και όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν επιπλέον μαθήματα ως ακροατές/τριες μπορούν να τα συμπεριλάβουν στη δήλωσή τους.

2. Η δοκιμαστική χρήση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας skype for business παρουσίασε πολλά προβλήματα επομένως αναζητείται εναλλακτική λύση, για την οποία θα ενημερωθείτε έγκαιρα. Επιπλέον κάποια από τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν δίχως τη χρήση ηλεκτρονικής πλατφόρμας, υπό τη μορφή εξατομικευμένης επίβλεψης συγγραφής εργασίας.

3. Το μάθημα του κ. Μεταξά, Τέχνη και Εξουσία, τελικά θα διδαχθεί, υπό τη μορφή εξατομικευμένης επίβλεψης συγγραφής εργασίας. Επομένως μπορείτε να το συμπεριλάβετε στη δήλωση μαθημάτων.

4. Το μάθημα του κ. Νικολακόπουλου, Από την Μεταπολίτευση στην πτώση του Τείχους: Πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις (1974-1989), επίσης θα διδαχθεί υπό τη μορφή εξατομικευμένης επίβλεψης συγγραφής εργασίας. Θερμή παράκληση του διδάσκοντα είναι να το δηλώσουν φοιτητές και φοιτήτριες του Β' έτους.

5. Σύμφωνα με τον σχεδιασμό, η έναρξη των εξ αποστάσεων μαθημάτων θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 30.03.30. Η ημερομηνία αυτή θα επιβεβαιωθεί προσεχώς.

6. Η συντονιστική επιτροπή του ΠΜΣ έκανε δεκτό το αίτημα των μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών για παράταση της κατάθεσης της αίτησης διπλωματικής εργασίας. Νέα ημερομηνία υποβολής: Πέμπτη 09.04.20