Αρχική σελίδα » Προβολή Νέων

01.12.2016

Ανοιχτό Σεμινάριο της Τετάρτης - Οι αμερικανικές εκλογές και η νίκη Trump

Καλεσμένος ομιλητής μας είναι ο Κωστής Καρπόζηλος, ιστορικός, μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Columbia University και διευθυντής των ΑΣΚΙ.

Το σεμινάριο της Τετάρτης θα προσπαθήσει  να προσεγγίσει ερωτήματα όπως, πώς η υποψηφιότητα του Donald Trump, από ένα κακόγουστο αστείο και "αδιανόητη" σύλληψη, μεταμορφώθηκε σε ρεαλιστική προοπτική για το πολιτικό σύστημα των ΗΠΑ, πως επίσης εξελίσσεται η πολιτική πορεία του Donald Trump από το χρίσμα των Ρεπουμπλικάνων μέχρι και την κατάκτηση του αξιώματος του Προέδρου των ΗΠΑ, πώς και γιατί η προεκλογική εστίαση των Δημοκρατικών σε πολιτικές ταυτοτήτων απέτυχε παταγωδώς και τελικά ποιοι και γιατί ψήφισαν τον Donald Trump.

Θα χαρούμε να σας δούμε στην συνάντησή μας

Σύλλογος φοιτητών-τριών ΠΜΣ «Πολιτική Επιστήμη και Κοινωνιολογία» Πανεπιστημίου Αθηνών