Αρχική σελίδα » Προβολή Νέων

06.04.2015

1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Φιλοσοφίας

22-24 Οκτωβρίου, Πάτρα

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι το Τμήμα Φιλοσοφίας της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνει το Πρώτο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλοσοφίας Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Φιλοσοφίας. Σκοπός του συνεδρίου είναι να δοθεί η ευκαιρία σε νέους ερευνητές να παρουσιάσουν το αντικείμενο της εργασίας τους σε συναδέλφους τους από άλλα φιλοσοφικά τμήματα και να λάβουν ανατροφοδότηση από τα σχόλια και την κριτική άλλων φοιτητών με παρόμοια ερευνητικά ενδιαφέροντα. Επιχειρούμε να θέσουμε τις βάσεις για τη θεσμοθέτηση ενός χώρου γόνιμης επικοινωνίας και συνεργασίας με συναδέλφους από άλλες πόλεις της Ελλάδας πάνω σε ένα μεγάλο εύρος φιλοσοφικών θεμάτων και παραδόσεων.

Το συνέδριο θα λάβει χώρα στις 22, 23 και 24 Οκτωβρίου 2015 στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών. Προσκαλούμε τους ενδιαφερόμενους μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες να λάβουν μέρος, υποβάλλοντας α) μέχρι και τις 3 Απριλίου 2015 την αίτηση συμμετοχής και β) μέχρι και τις 14 Ιουνίου 2015 περίληψη της ανακοίνωσής τους (περίπου χιλίων τριακοσίων [1300] λέξεων με ενδεικτική βιβλιογραφία) συνημμένη σε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση: gradphilconf2015[at]gmail[dot]com

Όλες οι περιλήψεις θα κριθούν ανώνυμα από την Επιστημονική Επιτροπή του Συνεδρίου, η οποία θα επιλέξει τις καλύτερες από αυτές για παρουσίαση στο Συνέδριο. Οι συγγραφείς των επιλεγμένων περιλήψεων θα ενημερωθούν εγκαίρως με email (από 25 έως 30 Ιουλίου), ώστε να είναι σε θέση να προετοιμάσουν τις ανακοινώσεις τους για το Συνέδριο. Ο μέγιστος χρόνος που θα έχει στη διάθεσή του ο κάθε ομιλητής για παρουσίαση θα είναι συνολικά 30 λεπτά.

Περιορισμός ως προς τις θεματικές των ανακοινώσεων δεν υπάρχει, ωστόσο θα πρέπει να εντάσσονται στα ευρύτερα πεδία της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας, της Νεότερης και Σύγχρονης Γνωσιοθεωρίας, Μεταφυσικής, Αισθητικής, Ηθικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας και της Επιστημολογίας.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία υποβολής των περιλήψεων και τη διαδικασία κρίσης θα βρείτε στον ιστότοπο: http://philosophicalconference.blogspot.gr/ , από τον οποίο μπορείτε να ενημερώνεστε για ό,τι νέο σχετικά με το συνέδριο. Για ζητήματα που αφορούν τις αιτήσεις συμμετοχής ή τις περιλήψεις μπορείτε να επικοινωνείτε με την Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου ηλεκτρονικά στη διεύθυνση  gradphilconf2015[at]gmail[dot]com  και τηλεφωνικά Τρίτη 5μμ-8μμ και Πέμπτη 11πμ-2μμ στον αριθμό 2610-969386.

Επειδή το συνέδριο απευθύνεται σε εν ενεργεία μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες, είναι στη διακριτική ευχέρεια της οργανωτικής επιτροπής να ζητήσει βεβαίωση σπουδών από τους συμμετέχοντες.

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής στους ομιλητές και βεβαιώσεις παρακολούθησης στους ακροατές του συνεδρίου.

Η οργανωτική επιτροπή του Συνεδρίου

Τμήμα Φιλοσοφίας

Για τη φόρμα συμμετοχής εδώ.