Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

29.11.2017

Ανοιχτό Σεμινάριο της Τετάρτης - 13.12.17 - "Κατανοώντας το δημοψήφισμα στην Καταλονία: ιστορική διαδρομή - ταυτότητα – προοπτικές”

Καλεσμένος ομιλητής μας είναι o Ηλίας Νικολακόπουλος (Ομότιμος Καθηγητής Εκλογικής Κοινωνιολογίας στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών). Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα επιχειρήσουμε να κατανοήσουμε την ιστορική διαδρομή που οδήγησε στο δημοψήφισμα της 1ης Οκτωβρίου 2017, να αναλύσουμε την πολιτική ταυτότητα ενωτικών και αυτονομιστών και τέλος να προβούμε σε μια, μέχρι στιγμής, αποτίμηση με πολιτικούς όρους του εγχειρήματος και των προοπτικών που αυτό παρουσιάζει. Θα χαρούμε να σας δούμε στην συνάντησή μας.

Σύλλογος φοιτητών-τριών ΠΜΣ «Πολιτική Επιστήμη και Κοινωνιολογία» Πανεπιστημίου Αθηνών