Αρχική σελίδα » Μαθήματα » Πολιτικές Ελίτ: Εθνικό, Τοπικό και Υπερεθνικό Επίπεδο

Πολιτικές Ελίτ: Εθνικό, Τοπικό και Υπερεθνικό Επίπεδο

Κουντούρη Φανή, Επίκουρη Καθηγήτρια, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Κακεπάκη Μανίνα, Ερευνήτρια Γ’, Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών

Τσίρμπας Γιάννης, Λέκτορας

Το μεταπτυχιακό σεμινάριο αποσκοπεί στη διερεύνηση ενός σύνθετου φαινομένου, το οποίο ωστόσο δεν έχει μελετηθεί επαρκώς στην Ελλάδα, της πολιτικής αντιπροσώπευσης και της διαδικασίας συγκρότησης των πολιτικών ελίτ. Στηριζόμενοι σε βάσεις δεδομένων οι οποίες έχουν συγκροτηθεί τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα θα προχωρήσουμε στη θεωρητική, μεθοδολογική αλλά κυρίως εμπειρική προσέγγιση του φαινομένου. Το σεμινάριο αποσκοπεί ειδικότερα στην ανάλυση διαστάσεων όπως η στρατολόγηση των υποψηφίων, οι κοινωνιογραφικές παράμετροι επιλογής των υποψηφίων, η συσχέτιση της εισόδου στην πολιτική (Βουλή, ευρωβουλή, τοπική αυτοδιοίκηση) με το κοινωνικό και πολιτικό προφίλ των υποψηφίων, η σύγκριση των πολιτικών ελίτ σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Έχοντας στη διάθεσή μας απογραφικές βάσεις πολιτικού προσωπικού για το Ελληνικό Κοινοβούλιο (1989-2019), απογραφικές βάσεις δημάρχων και περιφερειαρχών (2009-2019) και απογραφικές βάσεις ευρωβουλευτών (1981-2019) θα επιχειρήσουμε να θέσουμε μία σειρά από ερωτήματα που θα διαφωτίσουν τον τρόπο συγκρότησης και επιλογής των πολιτικών ελίτ στο τοπικό, εθνικό και υπερεθνικό επίπεδο διακυβέρνησης.

Σκοποί μαθήματος

Το μάθημα στοχεύει στην εξοικείωση των φοιτητών/τριών με τις υπάρχουσες ελληνικές και ευρωπαϊκές έρευνες και τα μεθοδολογικά εργαλεία για την ανάλυση μεγάλων συνόλων δεδομένων στην πολιτική αντιπροσώπευση και τις πολιτικές ελίτ και στην ανάπτυξη ειδικών δεξιοτήτων στην σύγκριση ερευνητικών συνόλων δεδομένων στη βάση συγκεκριμένων εργαλείων ανάλυσης.

Επιδιωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι συμμετέχοντες στο σεμινάριο αναμένεται:

• να εξασκηθούν στην ανάλυση και την ερμηνεία δεδομένων στο πεδίο της πολιτικής αντιπροσώπευσης
  • να κατανοούν τα στάδια σχεδιασμού μιας έρευνας και να αποκτήσουν δεξιότητες για την κατάρτιση ενός ερευνητικού σχεδίου(με ερώτημα, υποθέσεις εργασίας και μεθοδολογία/υλικό που να υποστηρίζει τις υποθέσεις),
  • να διατυπώσουν ερευνητικά ερωτήματα και να συνδέσουν τους θεωρητικούς στόχους με τεχνικές της εμπειρικής ανάλυσης,
  • να καταρτίσουν ένα ερευνητικό σχέδιο δράσης στη βάση μεθόδων και τεχνικών έρευνας και να προχωρήσουν στην εφαρμογή μιας μεθόδου στη βάση ενός συγκεκριμένου πρωτογενούς υλικού,

Τρόποι αξιολόγησης

Απαλλακτική ατομική εργασία: Ανάληψη ενός ερευνητικού σχεδίου που περιλαμβάνει:

Α. Θεωρητικά θεμελιωμένη ερευνητική πρόταση

Β. Εμπειρική διερεύνηση συνόλου δεδομένων (από όσα έχουν συζητηθεί στη διάρκεια του σεμιναρίου)

Γ. Εφαρμογή εργαλείων ανάλυσης δεδομένων

Βιβλιογραφία

Best Heinrich & Cotta Maurizio (επιμ.), «Parliamentary Representatives in Europe 1848-2000», Oxford University Press 2000.

Cotta Maurizio & Best Heinrich (επιμ.), «Democratic Representation in Europe», Oxford University Press 2007.

Joignant Alfredo, Perello Lucas, Torres Javier, «Political Capital and the Unequal Career Origins of the Political Elite in Chile», στο Joshua Kjerulf Dubrow (επιμ.), «Political Inequality in an Age of Democracy. Cross-national Perspectives», Routledge 2015.

Kakepaki M., Kountouri F., Verzichelli L. and Coller X. (2018), «The Socio-Political Profile of Parliamentary Representatives in Greece, Italy and Spain before and after the ‘Eurocrisis': A Comparative Empirical Assessment»  In: Democratizing Candidate Selection in Times of Crisis:  New Methods, Old Receipts? Edited by Xavier Coller and Guillermo Cordero. Palgrave.

Kakepaki, Manina (2018), «New actors, old practices? Candidate selection and recruitment patterns in Greece». In: The Selection of Politicians in Times of Crisis, X. Coller, G. Cordero and  A. M. Jaime-Castillo (eds.) , London, Routledge.

Kountouri Fani (2018), Patterns of renewal in parliamentary elites. Circulation and continuity in Greek parliament, The Journal of Legislative Studies, 24:4, 568-586, DOI: 10.1080/13572334.2018.1547947.

Norris Pippa & Lovenduski Joni (1995), «Political Recruitment: Gender, Race and Class in the British Parliament», Cambridge University Press.

Κακεπάκη Μανίνα (επιμ.), «Η πολιτική αντιπροσώπευση στη σύγχρονη Ελλάδα», Εκδόσεις Παπαζήση 2016.

Κουντούρη Φανή (2016), «Διαστάσεις του πολιτιστικού και πολιτικού κεφαλαίου των κοινοβουλευτικών ελίτ. Διερευνώντας συνέχειες και ασυνέχειες» στο Μ. Κακεπάκη (επιμ.) Η πολιτική αντιπροσώπευση στη σύγχρονη Ελλάδα. Χαρακτηριστικά και φυσιογνωμία των μελών του ελληνικού κοινοβουλίου 1996-2015.Αθήνα, EKKE – Παπαζήσης 2016, σσ. 45-84.

Ηλ. σελίδα μαθήματος

Ηλεκτρονική τάξη (eclass) – (η διεύθυνση θα ανακοινωθεί με την έναρξη των μαθημάτων)

Με την έναρξη του μαθήματος εγκαινιάζεται μια λίστα μελών του. Εν συνεχεία αποστέλλονται στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των συμμετεχόντων, σημειώσεις και βιβλιογραφία του σεμιναρίου αλλά και έντυπα που αφορούν στην εργασία στο πλαίσιο του σεμιναρίου.