Αρχική σελίδα » Μαθήματα » Πόλεμος και Προπαγάνδα στον 20ό αιώνα

Πόλεμος και Προπαγάνδα στον 20ό αιώνα

Λιαλιούτη Τζένη, Επίκουρη Καθηγήτρια

Το μάθημα παρουσιάζει την εξέλιξη των κρατικών μηχανισμών προπαγάνδας σε συνάρτηση με τις μεγάλες πολεμικές συγκρούσεις που σημάδεψαν την ιστορία του 20ού αιώνα και με την εξέλιξη των μέσων μαζικής επικοινωνίας κατά την ίδια περίοδο. Αφετηρία αποτελεί ο Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος, ο οποίος συνιστά ένα ορόσημο σε ό,τι αφορά τη διαμόρφωση της κρατικής προπαγάνδας στην Ευρώπη, ιδιαίτερα στις περιπτώσεις της Μ. Βρετανίας και της Γερμανίας. Ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζει εδώ η κατασκευή της εθνικής ταυτότητας και της εικόνας του ‘εχθρού’ στο πλαίσιο του Μεγάλου Πολέμου. Στη συνέχεια, το μάθημα παρακολουθεί τις εξελίξεις στα προπαγανδιστικά μέσα που επιστρατεύτηκαν κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου και του Ψυχρού Πολέμου δίνοντας έμφαση στη σχέση προπαγάνδας και ιδεολογίας, καθώς και στις διατλαντικές (transatlantic) διεργασίες, οι οποίες επηρεάζουν τη μορφή και το περιεχόμενο της προπαγάνδας. Στόχος του μαθήματος είναι να εξοικειώσει τους φοιτητές με την ιστοριογραφική παραγωγή που αφορά στη σχέση προπαγάνδας, εθνικής ταυτότητας και ιδεολογίας, καθώς και με την κριτική ανάλυση τεκμηρίων προπαγάνδας από διαφορετικές πηγές σε σχέση με το ιστορικό πλαίσιο παραγωγής τους. Η αξιολόγηση των φοιτητών βασίζεται στην προσωπική τους συμμετοχή στο μάθημα και στη γραπτή εργασία που θα καταθέσουν με την ολοκλήρωσή του.